دوربین مداربسته در پارکینگ

نصب دوربین مداربسته در پارکینگ

دوربین مداربسته در حال حاضر یکی از رکن‌های اساسی برای برقراری امنیت در مجتمع‌های مسکونی، تجاری و تفریحی است. با نصب دوربین مداربسته می‌توانید خیال خود و ساکنین یک محیط را راحت کنید. دوربین‌های مداربسته جدید به قدری پیشرفت کرده‌اند تا شما بتوانید آنها در هر محیط و مکانی نصب کنید. یکی از مکان‌های پرکاربرد برای دوربین مداربسته، پارکینگ است. با نصب دوربین مداربسته در پارکینگ می‌توانید مزایای مختلفی برای شما داشته باشد. برقراری امنیت و حفاظت از اشیا با ارزش یکی از مزیت‌های مهم نصب دوربین مداربسته در پارکینگ است. دوربین مداربسته علاوه بر این، می‌تواند کاربردهای دیگری نیز پیدا کند. در این مطلب از آلتون سیستم قصد داریم تا به مزایای نصب دوربین مداربسته در پارکینگ و قوانین آن اشاره‌ای داشته باشیم.

هدف از نصب دوربین مداربسته در پارکینگ

هدف نصب دوربین مداربسته در پارکینگ
اهمیت استفاده از دوربین مداربسته در پارکینگ

نصب دوربین مداربسته در پارکینگ عمومی یا خصوصی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اولین و مهم‌ترین هدفی که افراد از دوربین مداربسته در پارکینگ استفاده می‌کنند، برقراری امنیت است. جلوگیری از سرقت و جرم‌های دیگر می‌تواند باعث حفظ امنیت و آرامش افراد درون ساختمان شود. دوربین‌های مداربسته نصب شده درون ساختمان می‌توانند علاوه بر ضبط و ثبت جرائم و اتفاقات مختلف، مجرمان و افراد متخلف را نیز از انجام کارهای غیرقانونی باز می‌دارد. بر اساس آمار، نصب دوربین مداربسته توانسته آمار جرم و جنایات در مراکز مختلف را کاهش دهد.

به همین دلیل، در اکثر پارکینگ‌های عمومی و بزرگ که ماشین‌ها و افراد زیادی در حال رفت و آمد هستند، از دوربین مداربسته استفاده می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی‌های مورد استفاده در دوبین‌های مداربسته کاربرد آنها نیز افزایش پیدا کرده و این لوازم می‌توانند کمک بیشتری به برقراری امنیت کنند. بهبود توانایی ضبط تصاویر، افزایش کیفیت و استفاده از هوش مصنوعی و برنامه‌های پیشرفته توانسته به کاربرد این وسایل بیفزاید. اگر بخواهیم به طور خلاصه به کاربردهای جدید دوربین مداربسته بپردازیم، می‌توان گفت که چنین دستگاه‌هایی امروزه می‌توانند تعداد ماشین‌ها و افراد را شمارش کرده و در نور بسیار کم و تاریک به خوبی تصویر برداری کنند. دوربین‌های جدید می‌توانند افراد، پلاک ماشین و حتی برخی جرم‌ها و تخلف‌ها را به صورت خودکار تشخیص دهند. در حال حاضر، دوربین‌های مداربسته بیشتر از پارکینگ‌های خصوصی، در پارکینگ‌های عمومی نصب می‌شوند و می‌توانند به حفظ امنیت در چنین مکان‌هایی کمک شایانی کنند. برای آشنایی با تعرفه اجرت نصب دوربین مداربسته کلیک کنید.

انواع دوربین مداربسته پارکینگ

اگر قصد شما استفاده از دوربین مداربسته در پارکینگ عمومی باشد شما از دو مدل دوربین مداربسته می توانید استفاده کنید، یکی از دوربین مداربسته معمولی مناسب پارکینگ که صرفا جهت ثبت و ضبط تصاویر در پارکینگ های عمومی بکار می رود، یا هم استفاده از دوربین پلاک خوان در قسمت ورودی یا خروجی پارکینگ به منظور ثبت و ضبط پلاک های ورودی به ساختمان یا مجتمع استفاده کرد. در برخی از دوربین های مداربسته پیشرفته پلاک خوان امکانی نظیر اتصال به راه بند وجود دارد که با تعریف کردن لیست مشخصی از پلاک ها در سامانه دوربین پلاکخوان می توانید به صورت اتوماتیک راه بند را کنترل کنید. از برند های مطرح در تولید دوربین های پلاک خوان می توان به دوربین پلاک خوان هایک ویژن اشاره کرد. اما اگر به منظور نصب دوربین در پارکینگ خصوصی اقدام به خرید دوربین مداربسته می کنید، دوربین معمولی یا 360 را پیشنهاد می دهیم.

مزایای نصب دوربین مداربسته در پارکینگ

مزایای نصب دوربین مداربسته در پارکینگ ها
۴ مزیت نصب دوربین مداربسته در پارکینگ ها

دوربین مداربسته در حفظ امنیت می‌توانند کاربردهای زیادی پیدا کند. با معرفی تعدادی از مزایای نصب دوربین مداربسته در پارکینگ، به طور حتم شما نیز به فکر انجام این کار خواهید افتاد.

1-جلوگیری از انجام جرم

در وهله اول و قبل از انجام هر نوع جرم و جنایتی، دوربین مداربسته می‌تواند به عنوان عامل بازدارنده عمل کند. اکثر سارقین و متخلفین با مشاهده دوربین مداربسته یا علامت‌هایی که نشان از نصب دوربین مداربسته دارند، از محل مورد نظر (پارکینگ) دور می‌شوند. این عامل می‌تواند از جرم و جنایات احتمالی پیشگیری کند.

البته جرایمی که اتفاق می‌افتند، تنها به دزدی و سرقت ختم نمی‌شوند. ایجاد مزاحمت و اختلال در روند کاری یک مجموع نیز می‌تواند به همان میزان باعث از بین رفتن امنیت ساکنین، یک کسب و کار یا مجتمع مسکونی شود. نصب دوربین مداربسته می‌تواند اهالی یک منطقه را از خطرات مختلفی حفظ کند. اکثر پارکینگ‌ها در طبقات منفی ساختمان قرار دارند و در عین نصب چراغ‌های بزرگ و پرنور، همچنان تاریک به نظر می‌رسند. چنین محل‌های تاریکی، می‌توانند یک عامل تحریک کننده برای انجام جرم و جنایت باشند. در چنین مکان‌هایی، علاوه بر نیروهای امنیتی انسانی، استفاده از دوربین مداربسته نیز عملی ضروری است. در نتیجه توصیه میشود در ادامه مقاله بهترین دوربین مداربسته برای منزل را مطالعه کنید.

2-شناسایی مجرمین

در صورتی که نتوانید جلوی انجام یک جرم را بگیرید، به طور حتم باید با داشتن مدارک و اطلاعات خوب، به دنبال سارق یا مجرم بگردید. دوربین‌های مداربسته جدید به قدری پیشرفت کرده‌اند تا به راحتی بتوانند چهره افراد در نور تاریک شب شناسایی کنند. این دوربین‌ها با استفاده از تکنولوژی روز می‌توانند نور بیشتری را از محیط دریافت کرده و حتی به دید در شب نیز مجهز شوند. برای اطلاعات بیشتر درباره انواع دوربین مداربسته دید در شب کلیک کنید. پس از انجام یک جرم، اگر بتوانید چهره سارق را شناسایی کنید، روند دستگیری و بازپس گرفتن اشیا دزدیده شده کمک بیشتری به شما می‌کند. کیفیت تصویری و ویدئویی بالای دوربین‌های مداربسته جدید نیز با شما در این راه همراه خواهد بود تا به طور واضح، چهره افراد را شناسایی کنید.

3-تشخیص دستکاری دوربین

دستکاری دوربین و خراب کردن آن، بهترین راه برای برهم زدن امنیت یک پارکینگ است. اکثر مجرمین قبل از انجام یک سرقت یا جنایت، به فکر از کار انداختن دوربین هستند. با از کار انداخته شدن دوربین، محیط پارکینگ تفاوتی با پارکینگ‌های بدون دوربین نخواهد داشت. البته این قضیه تا چند سال پیش صدق می‌کرد. در حال حاضر دوربین‌های مداربسته پیشرفته مخصوص پارکینگ به نحوی طراحی و ساخته می‌شوند که حتی در هنگام خرابی نیز افراد مسئول را مطلع سازند. بدین وسیله زمانی که دوربین مداربسته دچار دستکاری یا خرابی شود، به بخش مشخص شده اطلاع داده خواهد شد تا افراد مسئول از اتفاق انجام شده مطلع شوند. دستکاری دوربین مداربسته می‌تواند شامل تغییر زاویه و مکان دوربین، اسپری زدن روی لنز دوربین، قطع کردن ارتباط و پوشاندن لنز باشد. در صورت رخ دادن هر یک از این اتفاقات، اگر از دوربین مداربسته پیشرفته استفاده کنید، همچنان امنیت محیط شما برقرار باقی می‌ماند و افراد مسئول از دوربین خراب مطلع می‌شوند.

4-تشخیص نقض قوانین

هرچند بزرگ‌ترین عاملی که یک مجتمع مسکونی و امنیتی یا تجاری را تهدید می‌کند، افراد مجرم هستند، اما قوانین می‌توانند توسط افراد معمولی نیز نقض شوند. این فرایند بیشتر در محیط‌های امنیتی، پارکینگ‌های عمومی شلوغ و مراکز مهم دیده می‌شود. دوربین‌های پیشرفته به تکنولوژی‌های جدیدی مجهز هستند که می‌توانند برخی تخلفات از پیش تعیین شده را تشخیص دهند. کاربران و ناظران دوربین مداربسته می‌توانند این تخلفات را به دوربین اضافه کنند. دوربین مداربسته در هنگام تشخیص نقض قوانین به ناظرین و تیم حراست هشدار خواهد داد. نقض قوانین در این شرایط می‌تواند کارهایی مانند پارک نادرست در بین خطوط و حتی ورود خودروهای غیرقابل اعتماد باشد. سیستم هوش مصنوعی دوربین مداربسته می‌تواند پلاک خودروها را تشخیص داده و آن را با پلاک خودروهای موجود در پایگاه داده مقایسه کند. در صورتی که افراد متفرقه وارد محیط مشخص شده شوند، دوربین مداربسته می‌تواند به عوامل مربوطه اطلاع رسانی‌های لازم را انجام دهد.

از چه دوربینی در پارکینگ استفاده کنیم؟

استفاده از دوربین مداربسته در پارکینگ
چه نوع دوربین مداربسته ای برای پوشش فضای پارکینگ مناسب است؟

در صورتی که فضای پارکینگ شما عمدتا به صورت تاریک و با نور کم ساخته شده، بهتر است از دوربین‌های با کیفیت بالا و دید در شب استفاده کنید. در حال حاضر دوربین‌هایی وجود دارند که با استفاده از نور محیط، می‌توانند تصاویر باکیفیت و واضحی را ضبط کنند. برخی از دوربین‌های نصب شده در محیط‌ های امنیتی، به صورت دید در شب هستند تا بتوانند افراد و ماشین‌ها را به خوبی تشخیص دهند. از طرف دیگر، زمانی که در تاریکی شب، خودرو یا چراغی در مقابل دوربین باشد، دوربین کاربرد خود را از دست می‌دهد. بهتر است با در نظر داشتن این مورد از دوربین مداربسته‌ای استفاده کنید که در مقابل نور زیاد و مستقیم نیز به خوبی عمل کند. از معروف‌ترین دوربین‌هایی که چنین قابلیتی دارند، می‌توان به دوربین‌های WDR دار اشاره کرد.

چنین دوربین‌هایی به طور عمده در بزرگ‌راه‌ها و در مقابل تابش مستقیم نور خورشید عمل می‌کنند. اگر به امنیت محیط مورد نظر خود اهمیت می‌دهید، می‌توانید از دوربین‌هایی با قابلیت تشخیص و ثبت پلاک نیز استفاده کنید. این دوربین‌ها به طور خودکار پلاک ماشین را تشخیص داده و آن را در پایگاه داده خود ثبت می‌کنند. برخی دوربین‌ها توانایی این را دارند تا با استفاده از برنامه‌ها و تحرکات از پیش تعیین شده، برخی اعمال و کارها رو به صورت خودکار تشخیص داده و در حافظه خود ذخیره کنند؛ به طور مثال، ورود به منطقه خاص یا انجام حرکات خاصی می‌تواند یک کار از پیش تعیین شده برای دوربین باشد. در این صورت زمانی که فیلم‌های ضبط شده را مشاهده می‌کنید، نیاز نیست تا زمان زیادی را صرف تماشای ویدئو کنید. دوربین مداربسته هوشمند، این رفتارها را نشانه گذاری می‌کند تا کاربران به راحتی چنین اعمالی را به سرعت مشاهده کنند. برای اطلاعات بیشتر درباره دوبین مداربسته و ضبط تصاویر دوربین مدار بسته در فضای ابری مقاله آن را مطالعه کنید.

از طرف دیگر، برخی دوربین‌های مداربسته وجود دارند که به تنهایی می‌توانند محیط بزرگی را پوشش دهند. در صورتی که محیط پارکینگ شما چندان بزرگ نیست و می‌خواهید کمتر هزینه کنید، بهتر است از چنین دوربین‌هایی استفاده نمایید. دوربین مداربسته جدید می‌تواند با پوشش 90 یا حتی 180 درجه‌ای محیط اطراف خود، تصاویر و ویدئوها را به صورت پانوراما ضبط کند. نصب یک الی دو دوربین مداربسته در این نوع مکان‌ها می‌تواند از هزینه‌های شما بکاهد. دوربین مداربسته علاوه بر تشخیص جرم و جنایات، می‌تواند برای تشخیص کارهای دیگر نیز استفاده شود؛ به طور مثال، مدیریت و هماهنگی در پارکینگ‌های بزرگ و عمومی کار دشواری است. دوربین‌های مداربسته جدید می‌توانند با برنامه قبلی، مکان‌های خالی نگه داری خودرو را به صورت خودکار تشخیص و به ناظرین اطلاع دهند. روند انجام کار پارکینگ عمومی در این حالت افزایش می‌یابد و افراد به راحتی می‌توانند کسب و کار خود را مدیریت کنند. قابل ذکر است که استفاده از دوربین پلاک خوان در چنین محیط‌هایی، مزایای خاص خود را دارد.

قوانین نصب دوربین مداربسته در پارکینگ

قوانین نصب دوربین مداربسته در پارکینگ ها
نصب دوربین مداربسته در پارکینگ عمومی، مغایرت قانونی ندارد.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید قبل از خرید و نصب دوربین مداربسته در پارکینگ به آن دقت کنید، قوانین موجود در مورد نصب دوربین در پارکینگ اختصاصی است. نصب و استفاده از دوربین مداربسته در تمامی محیط‌ها قوانین و مقررات خاص خود را دارد و نمی‌توانید در تمامی نقاط یک محیط از دوربین مداربسته استفاده کنید. در صورتی که قوانین ذکر شده برای نصب دوربین مداربسته در پارکینگ را رعایت نکنید، احتمال این وجود دارد که دوربین شما کاربرد خود را از دست دهد.

در پارکینگ‌های خصوصی، به دلیل این که دوربین مداربسته شاهد عبور خانواده و ساکنین یک محیط خواهد بود، نصب دوربین مداربسته بدون اجازه کاری غیراخلاقی غیرقانونی خواهد بود. پس برای نصب دوربین مداربسته در پارکینگ خصوصی یک مجتمع، باید از اهالی ساختمان و ساکنین منطقه اجازه گرفته و با آنها مشورت کنید. توصیه می‌شود برای نصب دوربین مداربسته در پارکینگ، از زاویه نود درجه استفاده کنید. کنترل و دیدبانی با زاویه 90 درجه بهترین نتیجه را خواهد داشت. از طرف دیگر، توصیه می‌کنیم دوربین‌ها را در گوشه‌هایی نصب کنید که در ورودی و محل نگه داری خودروها دیده شوند.

نصب دوربین مداربسته در پارکینگ عمومی، هیچ نوع مغایرت قانونی ندارد. علاوه بر این، استفاده از دوربین مداربسته در پارکینگ به یک لازمه تبدیل شده و همه پارکینگ‌ها حتی‌ الامکان از دوربین‌های ساده استفاده می‌کنند. هرچند استفاده از دوربین مداربسته پیشرفته می‌تواند روند انجام کار پارکینگ را بهبود ببخشد. در قانون هیچ نوع منعی برای استفاده از دوربین مداربسته در محیط پارکینگ عمومی وضع نشده است. بهترین کار، استفاده از دوربین مداربسته پیشرفته با کیفیت تصویری بالا است تا امنیت محیط هر چه بهتر برقرار شود. دوربین مداربسته می‌تواند در چنین محیط‌هایی، حافظ جان و مال مردم باشد.

سوالات متداول درباره نصب دوربین مداربسته در پارکینگ

آیا نصب دوربین مداربسته در پارکینگ ساختمان یا مشاعات وجهه قانونی دارد؟

در صورتیکه تمامی ساکنین ساختمان راضی به نصب دوربین مداربسته در پارکینگ خصوصی خود باشند، هیچ منع قانونی نداشته و امکان پذیر است، اما در صورت نارضایتی برخی از ساکنین آپارتمان و بر حسب مفاد قانونی نصب دوربین مداربسته در پارکینگ به عنوان مصادیق «تعرض به حقوق خصوصی مالکین و تجسس در احوال شخصی افراد» تلقی می شود و قانونا مشکل ساز است.

هزینه نصب دوربین مداربسته در پارکینگ چگونه تعیین می شود؟

هزینه و نصب دوربین در پارکینگ اختصاصی یا عمومی براساس مدل دوربین، نحوه نصب، وسایل جانبی و حق اجرت نصاب محاسبه می شود.

بهترین مدل دوربین مداربسته برای پارکینگ کدامند؟

غالبا اکثر سقف پارکینگ ها کوتاه است و استفاده از دوربین های دام که خود نیز به سقف نصب می شوند بسیار پیشنهاد می شود.

ویژگی های دوربین مداربسته مناسب پارکینگ چیست؟

داشتن کیفیت تصویر بالا، دید در شب، تشخیص حرکت و انسان، زاویه دید و تشخیص چهره و پلاک 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هفده =