ضبط تصاویر دوربین مدار بسته در فضای ابری

دوربین مدار بسته در فضای ابری

ضبط تصاویر دوربین مداربسته در فضای ابری چیست؟ دوربین‌های مداربسته امروزه به یکی از مهمترین و در دسترس‌ترین ابزارهای امنیتی تبدیل شده‌اند. این دوربین‌ها در انواع مختلف و با قیمت‌های متفاوت و همچنین قابلیت‌های متنوعی عرضه می‌شوند که بسته به نوع استفاده و محلی که در آن نصب می‌شود، می‌توانید هر یک را انتخاب کنید. یکی از قابلیت‌های مهمی که در برخی دوربین‌های مداربسته وجود دارد، امکان ضبط تصاویر دوربین مداربسته در فضای ابری است.

همه ما با استفاده از فضای ابری برای ذخیره اطلاعات خود در تلفن‌های همراه آشنا بوده و می‌دانیم که تا چه اندازه مفید است. به همین دلیل بسیار مهم است که بتوانیم از این قابلیت برای ذخیره فیلم‌های گرفته شده از دوربین‌های مداربسته استفاده کنیم. به صورت کلی تمامی اطلاعات تولید شده و ضبط شده توسط دوربین مداربسته به دستگاه ضبط ویدئویی DVR و دستگاه NVR به یک سرور منتقل میشود. استفاده از فضای ابری در ضبط تصاویر برای دوربین مداربسته این مزیت را دارد که در هنگام سرقت دستگاه ضبط ویدئویی دیگر اطلاعات از بین نمیرود.

فضای ابری یا “Cloud Storage” چیست؟

ضبط تصاویر دوربین مدار بسته در فضای ابری

فضای ذخیره‌سازی ابری نوعی مدل رایانش Cloud Based است که از طریق آن می‌توان داده‌های مختلف را در اینترنت ذخیره کرد. این روند به کمک یک ارائه دهنده رایانش ابری که مدیریت و اجرای ذخیره سازی داده‌ها را برعهده دارد، انجام می‌شود. این قابلیت را می‌توان با ظرفیت‌ها و هزینه‌های متفاوتی تهیه کرد و وبسایت ها یا شرکت هایی فراوانی برای فروش فضای ابری به شما وجود دارد. زمانی که از فضای ذخیره سازی ابری استفاده می‌کنید، در هر زمان و مکانی به داده‌های ذخیره شده نظیر تصاویر دوربین مداربسته دسترسی داشته و مطمئن خواهید بود که این اطلاعات به سرعت و برای همیشه قابل دسترس هستند. به همین دلیل است که ذخیره تصاویر دوربین‌های مداربسته در فضای ابری اهمیت پیدا می‌کند.

مزایای استفاده از فضای ابری در دوربین های مداربسته

1- ماندگاری تصاویر

داده‌های جمع‌آوری شده در دوربین‌های مداربسته بسیار مهم هستند و باید سعی کنید تا جای ممکن آن‌ها را در چند جای مختلف ذخیره کنید. با ذخیره تصاویر دوربین در فضای ابری آن را در مقابل سرقت، حوادثی که منجر به از بین رفتن محل‌های ذخیره فیزیکی می‌شود، خطاهای فنی و … ایمن می‌کنید.

2- دسترسی به تصاویر ضبط شده دوربین مدار بسته

تصاویری که از دوربین‌های مداربسته جمع‌آوری می‌شوند، باید در مواقع و مکان‌های ضروری در دسترس باشند. قابلیت ذخیره در فضای ابری این امکان را به بهترین شکل فراهم می‌کند.

3- امنیت و سیستم رمزگذاری شده

تصاویری که یک دوربین مداربسته ضبط می‌کند، چه در زمان انتقال و چه زمانی که ذخیره شده‌اند، باید به بهترین شکل ممکن رمزگذاری و ایمن شوند. این یکی از مهمترین ویژگی‌های ذخیره سازی در فضای ابری است.

4- حذف استفاده از NVR در دوربین های IP

خوشبختانه این قابلیت در فضاهای Cloud Based موجود است که می توان مستقیما دوربین های مداربسته تحت شبکه خود را به آن متصل کنیم و تصاویر و ویدیوهای خود را ضبط کرد. این عامل موجب می شود که هزینه خرید دستگاه های ضبط کننده یا به اصطلاح nvr cloud storage و مصرف کننده قادر باشد با بودجه کمتری سیستم نظارت تصویری خود را راه اندازی کند.

معایب استفاده از Cloud Based در دوربین مداربسته

از معایب استفاده از فضای ابری در دوربین های مداربسته می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1- محدودیت در ضبط تصاویر با کیفیت بالا

همانطور که میدانید این دوربین های مداربسته نیازمند یک سرور و سستم ارائه دهنده فضای ابری برای ضبط تصاویر دوربین مداربسته در خود هستند. اغلب ارائه دهندان فضای ابری داخلی به دلیل کمبود فضای ذخیره سازی در کلود بیس خود، قوانینی برای کیفیت ذخیره سازی تصاویر خود میگذارند تا کمتر فضای کلودی اشغال شود. به عنوان نمونه میزبان مبین نت به کاربران خود در دوربین های مداربسته اجازه ذخیره تصاویر را تا 720p می دهد.

2- هزینه زیاد خرید سرور های کلود

اکثر این دوربین های مداربسته کلودی نیازمند خرید فضای ابری هستند. قیمت فضای ابری در حالت عادی در سرور های داخلی مقداری زیاد است و این داستان می تواند از معایب CCTV Cloud ها باشد.

3- سرعت پایین اینترنت در دوربین مداربسته در فضای ابری

علاوه بر موارد بالا باید این نکته را اشاره کرد که به دلیل نوسانات سرعت اینترنت در ایران و همچنین کاهش آن ها، ارتباط بین پایگاه داده با سرور گاهی اوقات ممکن است دچار مشکل شده و برخی از تصاویر به صورت کامل در پایگاه ابری ذخیره نشوند و یا ناقص ذخیره شوند.

4- مصرف دائم اینترنت و خرید دائم بسته های اینترنتی

دوربین های مداربسته Cloud Based به دلیل اتصال دائمی به سرور و هاست مرکزی به وسیله اینترنت، مصرف اینترنت بالایی را دارند طوری که ممکن است یک بسته اینترنتی معمولی در مدت زمان کوتاهی در این سرویس ها به اتمام برسد.

چه کسانی باید از دوربین‌های با ذخیره سازی ابری استفاده کنند؟

تقریباً همه ما برای منازل، مغازه‌ها، شرکت‌ها و … به نصب دوربین مداربسته نیاز داریم تا در مواقع لزوم بتوانیم از تصاویر ضبط شده آن استفاده کنیم. اما برخی مکان‌ها به دلیل اهمیت بالای حفظ امنیت، به دوربین‌های مداربسته پیشرفته‌تر با قابلیت ذخیره‌سازی ابری نیاز دارند. این مسئله به این دلیل است که اگر در مواقع بروز حادثه دوربین آسیب ببیند یا دزدیده شود، مطمئن باشیم که در جای دیگری به تصاویر دسترسی داریم.

برای مثال، اماکن حساسی مانند طلافروشی یا صرافی‌ها و تمام جاهایی که پول نقد زیادی در آنجا نگهداری می‌شود، به این نوع دوربین‌ها و ذخیره تصاویر ضبط شده در جای دیگری نیاز دارند. همچنین ادارات و یا سازمان‌های دولتی یا خصوصی نیز برای دستیابی به امنیت بیشتر به این نوع دوربین‌های مداربسته نیاز دارند.

چرا فضای ابری دوربین های مداربسته را انتخاب کنم؟

زمانی که سرویس‌ها و اشتراک‌های فضای ابری را برای دوربین‌های مداربسته خود انتخاب می‌کنید، تا زمانی که مدت زمان طرح به پایان نرسد می‌توانید ویدئوهای خود را در آن ذخیره کرده و در هر زمان به آن دسترسی داشته باشید. با این کار، دیگر نیازی به خرید و نگهداری هارد دیسک‌های چند ترابایتی هم ندارید. علاوه‌براین، می‌توانید ویدئوهای ضبط شده را در دوره‌های زمانی مشخصی به صورت خودکار حذف کنید.

چنانچه به فضای ذخیره سازی بیشتری هم نیاز داشته باشید، سرویس‌های ارائه این خدمات طرح‌های طولانی مدت با قیمت مناسب را در اختیار شما قرار می‌دهند. با قابلیت فضای ابری می‌توانید پشتیبان گیری هفتگی، ماهانه و یا بدون زمانبندی محدود را نیز خریداری کنید. زمانی که محل ذخیره این اطلاعات و ویدئوها بصورت فیزیکی در دسترس نباشد، امنیت آن نیز بیشتر خواهد بود.

امکان ضبط ویدئو با رزولوشن بالا در فضای ابری

یکی از سوالات اصلی که درباره دوربین‌های مداربسته با قابلیت فضای ابری وجود دارد، این است که آیا امکان ضبط با رزولوشن بالا را دارد یا خیر؟ پاسخ این سوال قطعاً مثبت است. شما تا زمانی که از سرعت مناسب اینترنت برخوردار باشید، می‌توانید ویدئوها با رزولوشن بالا و کیفیت خوبی را در فضای ابری ضبط و ذخیره کنید. البته توجه داشته باشید که این قابلیت احتمالاً هزینه بیشتری برای شما به دنبال خواهد داشت. ذخیره ویدئوها با کیفیت بالاتر، به معنای حجم بالای آن و نیاز به فضای ابری بیشتر برای ذخیره است که در نتیجه باید طرح‌های با حجم فضای بیشتر را خریداری کنید.

هزینه نصب دوربین مداربسته با قابلیت ضبط در فضای ابری

از جمله مهمترین مواردی که در زمان خرید دوربین مداربسته باید به آن توجه شود، هزینه‌ای است که برای خرید تجهیزات و نصب دوربین‌ها باید بپردازید. هزینه‌ای که برای خرید این دوربین‌های مداربسته می‌پردازید، به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارت است از:

  • نوع کاربرد دوربین که توسط کاربران تجاری، مسکونی، اداری یا صنعتی خریداری می‌شود.
  • نحوه ارائه گارانتی و خدمات پس از فروش که شیوه ارائه آن در شرکت‌های مختلف متفاوت است.
  • نوع دوربین که معمولاً به دو دسته دوربین مداربسته IP و TVI تقسیم می‌شوند.
  • جنس بدنه دوربین‌های مداربسته که برای نصب در فضاهای خارجی و فضای باز مناسب بوده و میزان مقاومت در برابر باران و … .
  • بی‌سیم بودن دوربین‌های مداربسته
  • طرح‌های ارائه فضای ابری که در دوره‌‌های زمانی متفاوت، با حجم فضای ذخیره سازی مختلف و همچنین قیمت‌های متنوعی عرضه می‌شوند.

نکات مهم به هنگام خرید بهترین دوربین مداربسته برای فضای باز

به هنگام خرید دوربین های مداربسته دارای فضای ابری برای قراردادن در فضای باز به نکاتی نظیر: 

آب و هوای منطقه زندگی شما، رزولوشن تصویربرداری، امکانات جانبی نظیر تشخیص حرکت و صدا توسط دوربین توجه کنید.

برای نصب دوربین مداربسته مدل رایانش Cloud Based چه نکاتی را باید توجه کرد؟

یکی از سوالات متداولی که اکثر کاربران آلتون سیستم از ما میپرسن، این است که دوربین مداربسته خود را در چه مکانی قرار دهند تا بازدهی خوبی داشته باشند.

1- بررسی مکان های آسیب پذیر

2- رفع موانع پیش رو

3- تحقیق در خصوص موارد مشکوک اطراف خانه

سخن پایانی

امروزه استفاده از دوربین‌های مداربسته برخلاف گذشته بیشتر گسترش یافته و در مکان‌های مختلفی نصب می‌شوند. با گسترش استفاده از دوربین‌های مداربسته، شرکت‌های سازنده نیز تنوع بیشتری در ساخت دوربین‌ها داشته و اکنون آن‌ها را با قابلیت‌های متفاوتی عرضه می‌کنند. یکی از مهمترین قابلیت‌ها، ذخیره تصاویر ضبط شده دوربین مداربسته در فضای ابری است که در این مطلب به آن پرداختیم. این نوع دوربین‌ها امکان نگهداری ویدئوها در فضای ابری را فراهم می‌کنند که بدون نیاز به هاردهای گران قیمت چند ترابایتی، امنیت بیشتری را نیز برای ویدئوها فراهم می‌کنند.

 

اطلاعات دوربین مداربسته در فضای ابری
نکات خرید آب و هوای منطقه زندگی شما، رزولوشن تصویر، امکانات جانبی
مکان نصب  راهرو، آسانسور، بالای سر در خانه ها، پنجره ها، درب ها
 هزینه  نوع دوربین، دستمزد، فضای ابری، بسته اینترنتی،طول سیم، کاربرد
مزایا امنیت، در دسترس، ماندگاری تصاویر
5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 8 =