دوربین مدار بسته موتورایز

دوربین مدار بسته موتورایز

در سال های اخیر دوربین های مداربسته به عنوان یکی از اساسی ترین ابزارهای حفظ امنیت در فضاهای مختلف مانند منازن، کارخانه ها، فروشگاه های تجاری و انواع فضاهای دیگر شناخته می شوند. در اولین مرحله دوربین های مداربسته که وارد بازار شدند همگی ثابت بوده و در یک نقطه خاص نصب می شدند و تنها فضای محدودی را زیر نظر داشتند.

اما با گذشت زمان و بالا رفتن سطح انتظارات مشتریان و نیاز آنها، طراحان و تولیدکنندگان تصمیم گرفتند تا تغییراتی را در دوربین ها ایجاد کرده و ویژگی های دیگری را برای آنها در نظر بگیرند.

یکی از اشکالات دوربین های مداربسته اولیه این بود که تصاویر محدود به فضای مشخصی بودند و برای دیدن فضای بیشتر مجبور بودند تعداد دوربین های بیشتری نصب کنند. این موضوع با چالش های فراوانی همراه بود برای مثال هزینه را افزایش میداد و باتوجه به محدود بودن فضاها پیاده سازی سیم و کابل و دیگر موارد کمی دردسرساز بود.

انواع لنز دوربین مداربسته

پس از تلاش طراحان و پیشرفت های سریع تکنولوژی در زمینه دوربین های مداربسته، به مرور دوربین هایی تولید و به بازار عرضه شدند که با لنزهای جدیدتر قابلیت داشتن تا فضای عریض‌تر و بیشتری را تصویربرداری کنند. همین موضوع سبب شد تا تحولی در دنیای دوربین های مداربسته شکل گیرد چرا که با کاهش هزینه ها و میزان کابل کشی میزان فضای بیشتری را پوشش داد.

در فوق هم اشاره کردیم که این روزها امکاناتی به دوربین های مداربسته اضافه شده که کاربران بتوانند بیشترین استفاده را از دوربین های مداربسته بکنند. موتورایز به عنوان یکی از مهمترین ویژگی های دوربین های مداربسته است.

به کمک قابلیت موتورایز دوربین ها قادرها خواهند بود در هر زمان در هر زاویه‌ای بچرخند و زاویه های متعددی را پشتیبانی کنند.

دوربین مدار بسته موتورایز چیست؟

دوربین مداربسته موتورایز به دوربین هایی گفته می شود که قابلیت چرخش به هر زاویه ای را داشته و محدود به زاویه اولیه نیستند. گاهی نیاز است که اپراتور برای تسلط بر فضا دوربین را بچرخاند و فضاهای اطراف را زیرنظر بگیرد همین موضوع باعث می شود که نوع دوربین مداربسته موتورایز باشد.

یکی از مهمترین دغدغه های از نصب دوربین مداربسته زیرنظر گرفتن اهداف مختلف است. در فضاهای اصلی که دوربین مداربسته زیر نظر دارد ممکن است ریزفضاهایی نیز وجود داشته باشد که تحت نظر داشتن آنها یکی دغدغه های مهم افراد باشد.

دوربین مدار بسته موتورایز نصب شده در فضای بیرون

لنز موتورایز چیست؟

از گذشته تاکنون در دوربین های مداربسته لنزهای مختلفی نصب شده است که به مرور زمان پیشرفت کرده و قابلیت های جدیدی به آنها اضافه شده است. یکی از بهترین لنزهایی که امروزه در دوربین های مداربسته مورد استفاده قرار میگیرد و امروزه درخواست نصب آن بیشتر می شود، لنز موتورایز است.

انواع لنز موتورایز در بازار موجود هستند که هر یک ویژگی های منحصر بفرد خود را دارند. از جمله آنها میتوان به لنز موتور دار و زوم (MOTORIZED LENS) اشاره کرد.

به کمک دوربین مداربسته موتورایز کاربر قادر است که دستگاه ضبط کننده DVR یا دستگاه ضبط کننده NVR یا هر نرم افزار کنترل کننده دیگر را بر روی تلفن همراه یا کامپیوتر به حالت بزرگ یا کوچک مشاهده کند. یکی دیگر از قابلیت های این لنز فوکوس دوربین است که از راه دور بصورت اتوماتیک میتوان انجام داد.

دوربین مداربسته موتورایز با فاصله های کانونی متفاوت تنظیم می شوند که هرچقدر فاصله کانونی بیشتر باشد، میزان زوم ایجاد شده تصویر بیشتر خواهد بود. عملکرد لنز موتورایز شبیه به لنزهای وریفوکال است که در ادامه بررسی خواهیم نمود.

ضرورت استفاده از لنز موتورایز دوربین مدار بسته

همانطور که بارها اشاره شد گاهی نیاز است تا دوربین مداربسته تغییر زاویه داده و از محدوده بیشتری تصویر برداری کند و کاربر در ساعات مختلف روز، چندین بار تنظیم شده و در موقعیت های مختلف اهداف مختلفی را رصد کند.

برای این شرایط دوربین مداربسته موتورایز گزینه بسیار مناسبی است. به کمک این نوع لنز میتوانید فضای پوشش دهی دوربین را افزایش دهید.

نصب لنز موتورایز دوربین چگونه است؟

در سیستم تحت شبکه برای کنترل دوربین لنز موتورایز نیازی به کابل مجزا برای فرمان دادن لنز نداریم و تنها کابل شبکه لنز موتورابز قابل کنترل است. اما برخی از برندها در دنیای آنالوگ برای کنترل لنز موتورایز نصب شده روی دوربین های آنالوگ، دو رشته سیم مجزا دارند که به پورت RS-485 وصل شده و لنز را کنترل می کند.

اما در دوربین های HD-TVI قابلیت کنترل فاصله کنونی لنز موتورایز بدون کابل کشی مجزا و تنها از طریق کابل کواکسیال برای انتقال تصاویر دوربین را دارد که خود یک مزیت مهم برای کاهش هزینه ها و کابل کشی های اضافه می باشد.

لنز باز شده از دوربین مدار بسته موتورایز

زوم اپتیکال در دوربین های دارای لنز Motorized

زمانی که از دوربین مداربسته موتورایز استفاده می کنید میتوانید با توجه به نیازتان روی تصاویر زوم کنید. لنز دوربین موتورایز دارای فاصله کانونی مشخص است به عنوان مثال 2.8 به 12 میلیمتر است. این بدین معناست که لنز برای ارائه زاویه دید مناسب میتواند بین فاصله 2.8 میلیمتر تا 12 میلیمتر تنظیم شود.

در این حالت زوم اپتیکال دوربین به معنای زوم کردن روی تصویر بدون افت کیفیت است که با تقسیم بالاترین فاصله کنونی بر پایین ترین فاصله کنونی از به دست می آید. اگر بخواهیم زوم اپتیکال دوربین مثال بالا را محاسبه کنیم باید 12 را بر 2.8 تقسیم کنیم که عددی حدود 4.3 به دست خواهد آمد.

تفاوت لنز موتورایز با لنز وریفوکال

لنز موتورایز و لنز وریفوکال یک وجه مشترک دارند و آن هم این است که فاصله کنونی لنز توسط کاربر قابل تغییر است. در لنز وریفوکال کاربر باید بصورت دستی لنز را تنظیم کند و مناسب ترین زاویه را مشخص کند. اما در لنز موتورایز اپراتور به صورت الکترونیکی میتواند از راه دور، فاصله کنونی یا زاویه دید دوربین را تغییر و تنظیم کند و دوربین بصورت خودکار، فوکوس تصویر را تنظیم می کند.

البته در برخی از دوربین های مداربسته موتورایز کاربر پس از تنظیم فوکوس باید از راه دور نیز بصورت مجزا دوربین را تنظیم کند اما معمولا لنزهای موتورایز به صورت اتوماتیک از راه دور و در بهترین حالت امکان پذیر است.

به پست امتیاز دهید (سمت چپ 5 ستاره)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =