پشتیبانی دوربین های مداربسته

دوربین مدار بسته برای محافظت از اماکنی مثل اماکن تجاری، اداری، صنعتی، مسکونی

وجود سیستم‌های امنیتی و نظارتی و دوربین‌های مداربسته برای محافظت از اماکنی مثل اماکن تجاری، اداری، صنعتی، مسکونی و غیره الزامی است و غافل شدن از این امر مهم، ممکن است که خسارات جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد. با توجه به حفظ امنیت مکان‌های مختلف، پشتیبانی دوربین مداربسته نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ چرا که عدم رسیدگی به تجهیزات، باعث فرسوده شدن و از دست دادن کارایی آن وسیله خواهد شد. این پشتیبانی شامل کارهایی مانند تمیز کردن لنز و تنظیم زاویه دوربین‌ها و بسیاری از کارهای تخصصی در زمینه‌های نرم‌افزاری و امنیتی می‌شود. در رابطه با پشتیبانی دوربین‌های مداربسته، آلتون سیستم اطلاعات مفیدی را در اختیار کاربران خود قرار داده و در این زمینه آن‌ها را راهنمایی می‌کند؛ پس تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

دوربین مداربسته چیست؟

حفظ امنیت در تمامی مکان‌ها و مناطق لازم و ضروری بوده و از اهمیت بسیاری برخوردار است. یکی از بهترین کارهایی که برای حفظ امنیت، به خصوص امنیت یک مجموعه شبکه یا اتاق سرور انجام می‌شود، استفاده از دوربین‌های مداربسته است. استفاده از دوربین‌های مداربسته مزیت‌هایی دارد که می‌توان به نظارت 24 ساعته بر محیط، تحت شبکه بودن دوربین مداربسته و غیره اشاره کرد. باید به این نکته توجه کرد که در صورت نصب اشتباه دوربین مداربسته، ممکن است مشکلات مختلفی به وجود آمده و همچنین باعث خرابی دوربین نیز بشود. انتخاب نوع کابل دوربین، میزان ظرفیت برق مورد نیاز، محل نصب دوربین، زاویه دید دوربین، شیوه کابل‌کشی و غیره، مهم‌ترین مواردی هستند که باید به هنگام نصب دوربین مداربسته، مورد توجه قرار گیرند.

استفاده از دوربین مدار بسته برای حفظ امنیت یک مکان عمومی

دسته‌بندی دوربین‌های مداربسته از لحاظ شکل ظاهری

با توجه به نوع نیاز، دوربین مداربسته خاصی را باید انتخاب کرد. در این بخش از مقاله به معرفی انواع دوربین‌های مداربسته، متناسب با مکان و نیاز هر فرد، پرداخته می‌شود.

دوربین مداربسته دام (Dome)

شکل ظاهری این نوع دوربین‌ها شبیه به گنبد یا نیم‌کره است و به راحتی می‌توان آن‌ها را تشخیص داد. با توجه به کوچک بودن ابعاد دوربین‌های دام، کاربرد آن‌ها بیشتر شده است. معمولا در فضاهای داخلی و مسقف از این دوربین‌ها استفاده می‌شود. جنس بدنه دوربین‌ها از فلز یا پلاستیک است که نوع فلزی آن دارای مقاومت بیشتری بوده برای فضاهای باز بیرونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دوربین مداربسته بولت (Bullet)

این نوع دوربین‌ها از لحاظ ظاهری شبیه به گلوله یا لوله هستند و معمولا در فضاهای باز و بدون سقف از آن‌ها استفاده می‌شود؛ به همین علت، مقاومت آن‌ها بیشتر است. از استاندارد IP66 برای ساخت آن استفاده می‌شود. با توجه به این‌که این دوربین‌ها روی دیوار نصب می‌شوند، به آن‌ها دوربین‌های دیواری نیز گفته می‌شود. وجود پایه سه‌محوری در این دوربین‌ها، باعث تنظیم آن در جهت‌های مختلفی خواهد شد.

دوربین های مداربسته صنعتی یا BOX

این نوع دوربین‌ها در شب دید ندارند؛ به همین دلیل در فضاهای دارای نور کافی از آن استفاده می‌شود. دوربین‌های مداربسته صنعتی، معمولا در محیط‌های داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند و با استفاده از یک پایه ساده، نصب و راه‌اندازی می‌شوند. این نوع دوربین‌ها کاربرد کمتری نسبت به دوربین‌های بولت و دام دارند. در باکس این سیستم‌های مداربسته، لنز وجود نداشته و یکی از ویژگی‌های مهم این مدل دوربین‌ها، نصب لنز است. می‌توان لنز ثابت یا وریفوکال را روی دوربین‌های مداربسته صنعتی نصب کرد.

دوربین مداربسته 360 درجه یا Fish Eye

دوربین مداربسته 360 درجه، در سقف نصب می‌شود و تصویری 360 درجه از مکان را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. تصویری که توسط این دوربین‌ها ارائه می‌شود، به شکل دایره است. نداشتن نقطه کور و تحت پوشش قرار دادن تمامی فضا، از جمله مزیت‌های این دوربین به شمار می‌رود. دوربین‌های مداربسته دام و 360 درجه شبیه به هم هستند؛ اما از لحاظ شکل ظاهری تفاوت‌های زیادی با هم دارند. از دوربین‌های چشم ماهی در محیط‌هایی مانند سالن‌های بزرگ، سوله‌ها و فضاهای تفریحی بزرگ استفاده می‌شود. با توجه به این‌که از قابلیت دید در شب، برخوردار نیستند؛ در مکان‌هایی با نور کم، مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

دوربین مداربسته 360 درجه نصب شده در ارتفاع و ثبت تصویر دایره ای

دوربین مداربسته چرخشی یا Speed Dome

چرخش 360 درجه این دوربین، باعث می‌شود که تعداد دوربین‌ها برای نصب در هر مکانی کاهش یابد. با استفاده از برنامه‌ریزی نرم‌افزاری، دوربین به‌صورت خودکار می‌چرخد. از نظر قیمت، دوربین مداربسته اسپید دام جزو دوربین‌های گران‌قیمت به شمار می‌روند.

دوربین مداربسته دید در شب یا IR LED

این دوربین‌ها از نظر ظاهر کلی، دارای دو نوع بولت و دام هستند؛ اما وجود چراغ‌های IR LED باعث تفاوت آن‌ها می‌شود. داشتن قابلیت فیلم‌برداری در شب، باعث شده است که در مکان‌های باز، برای حفظ امنیت در شب، از این نوع دوربین‌ها استفاده شود. در دوربین‌های مداربسته دید در شب، چراغ‌هایی به‌صورت مدور، دور تا دور لنز را احاطه کرده‌اند.

دوربین مداربسته مکعبی یا Cube

با توجه به این‌که برخی از این دوربین‌ها میکروفون داخلی و اسپیکر دارند، معمولا برای نظارت اتاق‌ها و محیط‌های داخلی از آن‌ها استفاده می‌شود. دوربین مداربسته کیوب، با وجود قیمت ارزان، اختیارات بالایی را در اختیار افراد قرار می‌دهند.

دوربین مداربسته کوچک

این نوع دوربین‌ها در جاهایی کاربرد دارند که باید قابل رویت نبوده و مخفی باشند. به عبارت دیگر، زمانی از آن استفاده می‌شود که نباید افراد حاضر در یک محیط، تشخیص دهند که در آن‌جا سیستم امنیتی وجود دارد. برای نصب دوربین مداربسته کوچک و مخفی باید مجوز تهیه شود. این دوربین‌ها در فضاهایی مانند داخل ویترین یک مغازه کاربرد خواهند داشت.

دوربین مداربسته لامپی

این نوع دوربین‌ها ظاهری شبیه به لامپ دارند و نور نیز تولید می‌کنند. دوربین‌های مداربسته لامپی هم کارکرد مخفی دارند و هم امکان ضبط 360 درجه را فراهم می‌کنند. یکی از مزیت‌هایی که این دوربین دارد، احتیاج نداشتن به کابل‌کشی برقی است. به عبارت دیگر از طریق اتصال به سرپیچ لامپ، نیروی برق مورد نیاز دوربین تامین خواهد شد.

نگهداری و پشتیبانی دوربین مداربسته

پس از نصب و راه‌اندازی دوربین‌های مداربسته در محیط کسب‌وکار، منازل مسکونی و یا هر محیط دیگری باید به مهم‌ترین قسمت کار، یعنی پشتیبانی دوربین مداربسته نیز توجه شود. با در نظر گرفتن نکات لازم در زمینه نگهداری و پشتیبانی دوربین مداربسته، احتمال بروز اشکالات در آینده کاهش یافته و بازدهی و راندمان کاری آن نیز افزایش خواهد یافت. شرکت‌های مختلفی در این زمینه، خدماتی را ارائه می‌دهند. در این بخش از مقاله، به اموری که جهت پشتیبانی شبکه دوربین مداربسته انجام می‌شود، اشاره خواهد شد:

  • باید به‌صورت دوره‌ای بازدیدهایی انجام شده و عملکرد صحیح دوربین‌ها بررسی شود.
  • باید زیرساخت‌های ارتباطی دوربین‌ها، مانند ارسال تصاویر به یک تلفن همراه هوشمند، برنامه‌ریزی شده و پیکربندی شود.
  • تصاویری که توسط دوربین‌های مداربسته ضبط می‌شوند و همچنین دستگاه ذخیره‌کننده اطلاعات و تصاویر، باید مورد ارزیابی قرار گیرد.
  • سیستم دوربین‌ها باید عیب‌یابی شوند و مشکل‌های به وجود آمده در آن رفع گردد.
  • باید از نرم‌افزارهای مدیریت، پشتیبانی شده و اطلاعات و تصاویر مانند Axxon، Milestone و غیره کنترل شود.
  • یکی دیگر از کارهایی که باید جهت پشتیبانی دوربین مداربسته انجام شود، تعمیر و عیب‌یابی دستگاه ضبط‌کننده تصاویر (DVR/NVR) است.
  • دوربین‌ها باید به‌صورت مرتب چک شده و تمیز گردند و گزارش نهایی به کارفرما ارائه شود.

هر آن‌چه که باید در مورد پشتیبانی دوربین مداربسته در نظر گرفت!

با توجه به اهمیت حفظ امنیت در ادارات، کارخانه‌ها، مناطق مسکونی و بسیاری از اماکن دیگر، نصب دوربین مداربسته در این بخش‌ها، لازم و ضروری بوده و حتما باید نسبت به انجام این کار اقدام شود. پس از نصب و راه‌اندازی دوربین‌های مداربسته، نکته مهم دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، پشتیبانی دوربین مداربسته است. زمانی اثربخشی سیستم دوربین‌ها افزایش خواهد یافت که یک برنامه منظم و منسجم برای پشتیبانی دوربین مداربسته وجود داشته باشد. با انجام این کار، از خراب شدن دوربین‌ها جلوگیری شده و بازدهی آن‌ها نیز به‌صورت چشمگیری افزایش خواهد یافت؛ در غیر این صورت، سیستم به مرور فرسوده و خراب خواهد شد. می‌توان گفت که وجود پشتیبانی مناسب، مانع از بروز مشکلات بزرگ و تحمیل هزینه‌های هنگفت، می‌شود.

بیشتر بخوانید:

قیمت دوربین مدار بسته

تجهیزات دوربین مداربسته

مقالات مشابه

محصولات فروشگاه اینترنتی آلتون سیستم

دوربین تحت شبکه بولت

دوربین مداربسته

محصولات هایک ویژن

دوربین مداربسته تحت شبکه RNC-SP4310WD-ST

محصولات رایسک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.